Радонолікування – запорука здоров'я та довголіття

Тривалий час ані медики, ані хіміки не могли науково обґрунтувати помічні властивості деяких мінеральних вод курортів Баден-Баден в Німеччині, Гаштейн в Австрії, термальних вод Цхалтубо в Грузії та ін. І тільки з відкриттям у 1896 році явища радіоактивності стало можливим наукове пояснення терапевтичних ефектів різних мінеральних джерел.

Радон – це радіоактивний хімічний елемент, належить до групи інертних газів і вважається самим рідкісним елементом, що зустрічається на Землі. Природні радонові води утворюються внаслідок проходження води крізь пласти порід з підвищеною концентрацією урану та радію.

"Радон необхідний для нормальної життєдіяльності організму,
стимуляції його захисних реакцій, подовжує тривалість життя,
плодючість та стійкість до різних захворювань,
в тому числі й до онкологічних".

професор В.М. Боголюбов

 

Малі дози іонізуючої радіації збільшують у ссавців тривалість життя та стійкість до захворювань – не тільки інфекційних, але і онкологічних.

Помірні дози радіації, а отже і радонові процедури, стимулюють імунну систему, зокрема роботу клітин-кілерів, знищуючих ракові клітини, які постійно утворюються в організмі. Цей ефект отримав назву радіаційного гормезису. Зокрема, доведено, що у регіонах зі збільшеним рівнем природного γ-фону смертність від раку серед населення, менша, ніж у місцевостях, де γ-фон нормальний або навіть нижче середнього. У житлових приміщеннях США, де природний вміст радону нижчий за середній фоновий (приблизно 50 Бк/м3), спонтанна захворюваність на рак легень вища, ніж при дозі радону до 200 Бк/м3.

Ще у 1548 році К. Брушиус зазначав у описі Фіхтельгебиргу (місцевість в Німеччині з високим вмістом радону): "Тут люди живуть до глибокої старості і якщо хворіють – видужують швидко".

Радонові процедури (водні і повітряні ванни, інгаляції та аплікації, зрошення порожнин, питво радонової води, ректальні свічки з радоном, мікроклізми тощо) справляють виражену знеболюючу, протизапальну, судинорозширюючу, імуномоделюючу, протиалергічну дії й показані при багатьох захворюваннях.

Радонові ванни в санаторії "Хмільник" з успіхом використовується в лікуванні захворювань опорно-рухового апарата, серцево-судинної, дихальної, сечостатевої та ендокринної систем, а також для лікування опікових хворих.

Радонові ванни надзвичайно корисні при захворюваннях, пов'язаних із зниженням імунітету, допомагають долати клімактеричні болі, а також виявляють позитивний ефект при цукровому діабеті, розладах потенції, безплідді.

Радонова мінеральна вода регулює основний (білковий), вуглеводний та мінеральний обмін,  сприяє виведенню з організму шкідливих речовин. Під впливом радону відновлюється в'язкість крові, зменшуються клінічні прояви неврозів та неврозоподібних станів.

Радонові ванни нормалізують функцію щитовидної залози та яєчників, ефективні при лікуванні ендометриозу, а також – є одним з етапів підготовки до запліднення.

Радонові ванни благотворно впливають на уражені ділянки шкіри, покращують їх трофіку, усувають запальні явища, сприяють процесам загоєння і формуванню рубців із структурно впорядкованими волокнами колагену.

Під впливом радонових ванн підвищується стійкість організму до інфекційних захворювань, посилюється протипухлинний імунітет. 

Науково доведено, що проходження курсу радонових ванн дозволяє досягнути не тільки значного полегшення симптомів хвороби на термін до 12-18 місяців, але і знизити кількість вживаних ліків протягом 1-го року. Регулярне проведення радонотерапії значно покращує якість життя наших пацієнтів.

В чому ж полягають лікувальні властивості радонової води?

Вплив радону на живий організм вельми багатогранний. Немає жодної клітини, жодної системи, на яку б не діяв радон. При різних захворюваннях перше місце посідають ті чи інші аспекти лікувальної дії радонових процедур.

При серцево-судинних захворюваннях радонотерапія викликає поліпшення трофіки серцевого м'яза, нормалізацію артеріального тиску, зменшення частоти пульсу і підвищення ударного й хвилинного об'єму серцевого викиду. Радон виявляє антиаритмічну дію. Його спазмолітичний ефект на судини мозку і нижніх кінцівок сприяє усуненню проявів атеросклерозу судин мозку, облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок. При варикозному розширенні вен нижніх кінцівок відбувається зменшення кількості тромбів, венозна стінка тонізується, значно зменшуються набряки на ногах. У підкіркових центрах мозку, відповідальних за судинний тонус, знімається підвищена збудливість, викликана стресом, перевтомою, різними переживаннями.

При шлунково-кишкових захворюваннях пиття радонової води активізує регенерацію (відновлення) слизової оболонки шлунка після резекції, прискорює загоєння виразки шлунка й кишечника, знижує кислотність шлункового соку, посилює скорочувальну функцію гладенької мускулатури жовчовивідних шляхів.

При захворюваннях нервової системи радоновим процедурам притаманна виражена знеболювальна дія. Радон покращує перебіг запальних процесів у нерві, прискорює регенерацію нервового волокна, а також  має виразний седативний (заспокійливий) ефект на центральну нервову систему.

При захворюваннях опорно-рухового апарату радонові процедури значно пригнічують запальні процеси, збільшують рухливість ушкоджених суглобів, усувають больовий синдром, і навіть справляють десенсибілізуючий (протиалергічний) ефект. Завдяки впливу на імунну систему, протизапальна дія радону триває довше, ніж в медикаментозних препаратів. Радонолікування посилює утворення хрящової сполучної тканини, тоді як при використанні більшості ліків спостерігається руйнування хрящової тканини. Радонові ванни нормалізують обмін кальцію в кістковій тканині, посилюють процеси загоєння, що є позитивним чинником у лікуванні й профілактиці остеопорозу, відновленні після травм і переломів. Так, описаний клінічний випадок, докладений на Всеукраїнської травматологічної конференції по остеосинтезу. В пацієнтки А. з діагнозом: множинний осколковий перелом стегна, остеопенія 1-ой ст. відзначено значно прискорену консолідацію після курсу родонових ванн і грязелікування.

При урологічних захворюваннях на перший план виходять протизапальна, анальгезуюча, бактеріостатична (пригнічення росту бактерій), спазмолітична дії, зниження рівня сечової кислоти у крові. При сечокам'яній хворобі застосування радону сприяє прискореному виведенню конкрементів (йдеться про конкременти розміром до 7 мм). При простатитах, крім зменшення запалення, набряку і спазму, посилення імунної відповіді, підвищується і рівень чоловічих статевих гормонів.

При захворюваннях жіночої статевої сфери радонотерапія поліпшує кровообіг органів малого тазу, справляє виражений протизапальний і анальгезуючий ефекти що сприяє нормалізації загального стану хворих, менструальної та репродуктивній функції, гормональної активності яєчників. Відмічений позитивний ефект при маткових і клімактеричних кровотечах. Призупиняє ріст фіброміоми матки, розмір якої не перебільшує тримісячної вагітності.

Терміни терапевтичного ефекту при використанні радону залежать від форми захворювання, його стадії і стану організму. Він розпочинається під час проходження курсу лікування, сягає максимуму за 1,5-2 місяці і триває від 6 до 18 місяців.